ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունն Իսպանիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ապրիլի 23-ին հանդիպել է Իտալիայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատի նախագահ Լորենցո Ֆոնտանայի հետ:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել Հայաստանի եւ Իտալիայի միջեւ հաստատված հարաբերությունները` նշելով, որ երկու երկրներին միավորում են ընդհանուր մշակութային, հոգեւոր եւ ժողովրդավարական արժեքները:
Հանգամանալից քննարկվել են Հայաստանի եւ Իտալիայի միջեւ խորհրդարանական փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորությունները, Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների սերտացման հեռանկարները, Հարավային Կովկասում եւ Արեւելյան Եվրոպայում առկա անվտանգային իրավիճակը:
ԱԺ նախագահն իտալացի գործընկերոջն է ներկայացրել ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, կարեւորել Իտալիայի աջակցությունը ծրագրի իրականացման եւ տարածաշրջանում հարատեւ խաղաղության հաստատման հարցում:
«Հայաստանը կարող է վստահաբար ապավինել Իտալիայի աջակցությանը Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման հարցում»,- նշել է Իտալիայի Պատգամավորների պալատի նախագահը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Իտալիայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատի միջեւ համագործակցության վերաբերյալ արձանագրություն:

23 апреля в рамках рабочего визита в Испанию делегация, возглавляемая Председателем НС РА А.Симоняном, встретилась с председателем Палаты депутатов Итальянской Республики Лоренцо Фонтаной.
Собеседники высоко оценили сложившиеся отношения между Арменией и Италией, отметив, что две страны объединяют общие культурные, духовные и демократические ценности.
Обсуждены возможности расширения парламентского взаимодействия между Арменией и Италией, перспективы более тесных отношений Армения-ЕС, текущая ситуация с безопасностью на Южном Кавказе и в Восточной Европе.
Спикер НС представил итальянскому коллеге проект Правительства РА "Перекресток мира", подчеркнув важность содействия Италии в реализации программы и установлении долгосрочного мира в регионе.
"Армения может твердо надеяться на поддержку Италии в установлении мира на Южном Кавказе", - отметил председатель Палаты депутатов Италии.
В завершение встречи стороны подписали протокол о сотрудничестве между НС РА и Палатой депутатов Итальянской Республики.