ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունն Իսպանիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ապրիլի 23-ին հանդիպել է Իտալիայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատի նախագահ Լորենցո Ֆոնտանայի հետ:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել Հայաստանի եւ Իտալիայի միջեւ հաստատված հարաբերությունները` նշելով, որ երկու երկրներին միավորում են ընդհանուր մշակութային, հոգեւոր եւ ժողովրդավարական արժեքները:
Հանգամանալից քննարկվել են Հայաստանի եւ Իտալիայի միջեւ խորհրդարանական փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորությունները, Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների սերտացման հեռանկարները, Հարավային Կովկասում եւ Արեւելյան Եվրոպայում առկա անվտանգային իրավիճակը:
ԱԺ նախագահն իտալացի գործընկերոջն է ներկայացրել ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, կարեւորել Իտալիայի աջակցությունը ծրագրի իրականացման եւ տարածաշրջանում հարատեւ խաղաղության հաստատման հարցում:
«Հայաստանը կարող է վստահաբար ապավինել Իտալիայի աջակցությանը Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման հարցում»,- նշել է Իտալիայի Պատգամավորների պալատի նախագահը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Իտալիայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատի միջեւ համագործակցության վերաբերյալ արձանագրություն:

On April 23, the delegation led by the RA NA President Alen Simonyan met with the President of the Chamber of Deputies of the Republic of Italy Lorenzo Fontana within the framework of the working visit to Spain.
The interlocutors highly assessed the relations established between Armenia and Italy, noting that the common cultural, spiritual and democratic values unite the two countries.
The opportunities of expanding the parliamentary cooperation between Armenia and Italy, the perspectives of the rapprochement of the Armenia-EU relations, the security situation existing in the South Caucasus and in Eastern Europe were thoroughly discussed.
The NA President presented to his Italian colleague the Crossroads of Peace by the RA Government, highlighted the support of Italy in the implementation of the project and in the establishment of lasting peace in the region.
“Armenia can surely rely on the support of Italy in the establishment of peace in the South Caucasus,” the President of the Chamber of Deputies of Italy noted.
At the end of the meeting the parties signed a Protocol on Cooperation between the National Assembly of the Republic of Armenia and the Chamber of Deputies of the Republic of Italy.